Artefakty na ekranie, zniekształcenia obrazu

Jeśli na ekranie Twojego laptopa da się zauważyć zniekształcenia obrazu które wyglądają jak pionowe lub poziome paski, kropki, bądź inne regularne lub nieregularne kształty, prawdopodobnie w Twoim laptopie zaistniał problem z układem graficznym, który mógł ulec całkowitemu uszkodzeniu bądź mogło wystąpić pod nim zjawisko tzw. zimnych lutów. Nasz serwis laptopów przedstawia prawdopodobne przyczyny oraz możliwości rozwiązania problemu.

 

Możliwe przyczyny:

  1. Uszkodzony układ graficzny
  2. Zimne luty pod układem graficznym
  3. Uszkodzona taśma sygnałowa matrycy
  4. Uszkodzona matryca

Możliwe rozwiązania:

  1. Uszkodzony układ graficzny – wymagana jest wymiana układu graficznego na fabrycznie nowy. Z racji tego, że większość układów graficznych we współczesnych laptopach jest montowana w technologii BGA, wymagane jest posiadanie specjalistycznej stacji do lutowania w technologii BGA. Naprawa możliwa do przeprowadzenia jedynie w serwisie laptopów. Zobacz więcej: Wymiana układu karty graficznej w laptopie.
  1. Zimne luty pod układem graficznym – wymagany jest reballing układu graficznego. Żeby wykonać reballing układu graficznego, należy dysponować specjalistycznym sprzętem do lutowania w technologii BGA. Naprawa możliwa do przeprowadzenia jedynie w serwisie laptopów. Zobacz więcej: Reballing układu graficznego *1.
  1. Uszkodzona taśma sygnałowa matrycy – wymagana jest wymiana taśmy na nową. Usterkę dodatkowo można zweryfikować poprzez poruszanie matrycą, jeśli przy poruszaniu zniekształcenia będą się zmieniać bądź znikać, z dużym prawdopodobieństwem taśma jest uszkodzona. Naprawa możliwa do wykonania samodzielnie, wymagana jest podstawowa wiedza na temat napraw urządzeń elektronicznych.
  1. Uszkodzona matryca – wymagana jest wymiana matrycy na nową. Usterkę dodatkowo można zweryfikować poruszając matrycą. Jeśli przy poruszaniu zniekształcenia będą się zmieniać bądź znikać, z dużym prawdopodobieństwem uszkodzona jest matryca. Dodatkowo przy uszkodzeniu matrycy występują pionowe lub poziome paski, które mogą się zmieniać bądź znikać gdy naciskamy górną część matrycy. Naprawa możliwa do wykonania samodzielnie, wymagana jest podstawowa wiedza na temat napraw urządzeń elektronicznych.

źródło expressit.pl