Jak zapobiegać przegrzewaniu się laptopa?

Jeśli po krótkim czasie pracy na komputerze przenośnym jego obudowa zaczyna się gwałtowanie nagrzewać to sygnał, że trzeba działać i to szybko. Co możemy zrobić? Z jakich akcesoriów lub oprogramowania skorzystać?

Jak zapobiegać przegrzewaniu się laptopa?

Dlaczego laptop się nagrzewa?

Pod względem wydajności laptopy już dawno dogoniły komputery stacjonarne. Na ciasnej przestrzeni stłoczona jest masa komponentów, za których chłodzenie na ogół odpowiada tylko jeden wentylator.Kiedy moc obliczeniowa rośnie, a podzespoły pracują z maksymalnym obciążeniem, efektem ubocznym tego procesu staje się energia cieplna. Jest wywiewana na zewnątrz przez specjalne kanały wentylacyjne. Jeśli w takich kanałach zacznie gromadzić się kurz ich efektywność gwałtownie spada. Komputer zaczyna się nagrzewać, traci swoją pierwotną swoją wydajność, a w dłuższym okresie może nawet ulec uszkodzeniu.

Przede wszystkim zapobiegać

Konstrukcja samego laptopa oraz układu chłodzącego może powodować skłonność do nadmiernego nagrzewania. Jeśli posiadamy komputer przenośny albo w najbliższej przyszłości planujemy jego zakup, warto zwrócić uwagę na kilka czynników:

 • rozważając zakup nowego laptopa sprawdźmy umiejscowienie kanałów wentylacyjnych oraz dostęp do poszczególnych komponentów.
 • kurz stanowi duże zagrożenie dla systemu chłodzenia laptopa: drobne cząstki osadzają się na żeberkach radiatora oraz wentylatorze i utrudniają sprawne oddawanie ciepła. Warto zadbać o możliwie czyste otoczenie takiego komputera.
 • unikajmy stawiania laptopa na miękkich powierzchniach, takich jak koce lub kanapy. Ograniczają one dopływ powietrza od spodu i po bokach, zmniejszając wydajność chłodzenia.

Programy do kontroli i regulacji temperatury

Aby obniżyć temperaturę w środku laptopa nie musimy od razu go rozbierać i czyścić. Poniższe programy pomogą w rozpoznaniu źródła problemu i pomogą w jego rozwiązaniu.

 • program HWMonitor monitoruje temperaturę podzespołów komputera. Dzięki programowi jesteśmy w stanie określić, które elementy generują największą dawkę ciepła.
 • program SpeedFan pozwala ręcznie ustawić szybkość obrotową wentylatora w laptopie. Jeśli komputer się przegrzewa, ustawiamy w programie wyższą prędkość obrotową wentylatora, co obniży temperaturę.
 • wielu producentów laptopów dołącza swoje oprogramowanie, które pozwala sterować ich wydajnością w kilku zaprogramowanych trybach. Jeśli komputer na skutek wysokiej mocy obliczeniowej generuje zbyt dużo ciepła, za pomocą takiego oprogramowania ograniczymy jego moc, a tym samym emisję ciepła.
 • jeśli wentylator już pracuje na najwyższych obrotach, a pomimo tego temperatura wewnątrz obudowy nie spada, musimy zwolnić nieco zasobów mocy obliczeniowej komputera. W tym celu zamykamy aplikacje wymagające największej wydajności i te, z których nie korzystamy. W ten sposób odciążamy procesor i kartę graficzną.

Akcesoria do chłodzenia laptopa

Podstawka do laptopa to akcesorium, który może pomóc zapewnić właściwą temperaturę pracy. Zwłaszcza starsze modele z ograniczoną wydajnością chłodzenia wymagają gładkiej powierzchni i wolnej przestrzeni pod spodem.

 • podstawki chłodzące wyposażone są w aktywne chłodzenie. Jeden lub kilka wentylatorów od spodu skutecznie schłodzi laptopa zapewniając strumień zimnego powietrza.
 • zwykłe podstawki dla laptopów zapewniają przede wszystkim gładką powierzchnię. Dzięki temuwentylator umieszczony w obudowie może pracować bez przeszkód i zapewnić równomierną cyrkulację powietrza.
 • stojaki na laptop w odróżnieniu od podstawek mają małą powierzchnię styku ze spodem urządzenia. Przez to wentylator może bez przeszkód zasysać powietrze od dołu i wydmuchiwać je kanałami wentylacyjnymi.

Jak wyczyścić zakurzony laptop


możemy pozbyć się kurzu bez konieczności odkręcania obudowy.
Wystarczy użyć odkurzacza do oczyszczenia wentylatora od spodu oraz kanałów wylotowych dla ciepłego powietrza. Taki proces wykonujemy rzecz jasna na wyłączonym komputerze i odłączonym od źródła zasilania. Wybieramy małą moc ssania w odkurzaczu i na wszelki wypadek blokujemy wentylator. Zbyt duży pęd powietrza może go uszkodzić.Jeśli żadne z powyższych metod nie obniżają temperatury naszego laptopa, ostatnią deską ratunku jest wyczyszczenie sprzętu i pozbycie się z niego kurzu. Warto pamiętać, że otwarcie laptopa może skutkować utratą gwarancji. W razie wątpliwości zwróćmy się z tym bezpośrednio do producenta.

 • Jeśli decydujemy się na otwarcie laptopa demontujemy wentylator i czyścimy go sprężonym powietrzem z puszki. Dodatkowo usuwamy kurz osadzony na żeberkach radiatora, aby przywrócić płynną cyrkulację powietrza.
 • wymiana podzespołów może obniżyć temperaturę w naszym laptopie. W tym celu warto zamienić tradycyjny napęd HDD na chłodniejszą i cichszą pamięć SSD.
 • optymalne chłodzenie procesora zapewnia również świeża pasta termoprzewodzącą pomiędzy CPU, a radiatorem. Przed taką operacją nie można zapomnieć o uziemieniu. W ten sposób unikniemy uszkodzenia sprzętu na skutek rozładowania elektrostatycznego.