Obraz przekłamany, zielonkawy, niebieskawy, czerwonawy

Obraz na ekranie laptopa ma przekłamany kolor. Jest on wyświetlany w odcieniu barwy czerwonej, zielonej lub niebieskiej. Nasz serwis laptopów przedstawi możliwe przyczyny oraz rozwiązania.

Możliwe przyczyny:

  1. Uszkodzony układ graficzny
  2. Zimne luty pod układem graficznym
  3. Uszkodzona taśma matrycy
  4. Uszkodzona matryca
  5. Uszkodzona świetlówka matrycy

Możliwe rozwiązania:

  1. Uszkodzony układ graficzny – wymagana jest wymiana układu graficznego na fabrycznie nowy. Z racji tego, że większość układów graficznych we współczesnych laptopach jest montowana w technologii BGA, wymagane jest posiadanie specjalistycznej stacji do lutowania w technologii BGA. Naprawa możliwa do przeprowadzenia jedynie w serwisie laptopów.
  1. Zimne luty pod układem graficznym – wymagany jest reballing układu graficznego. Żeby wykonać reballing układu graficznego, należy dysponować specjalistycznym sprzętem do lutowania w technologii BGA. Naprawa możliwa do przeprowadzenia jedynie w serwisie laptopów.
  1. Uszkodzona taśma sygnałowa matrycy – wymagana jest wymiana taśmy na nową. Usterkę dodatkowo można zweryfikować poprzez poruszanie matrycą, jeśli przy poruszaniu kolory będą się zmieniać bądź wracać do normy, z dużym prawdopodobieństwem taśma jest uszkodzona. Naprawa możliwa do wykonania samodzielnie, wymagana jest podstawowa wiedza na temat napraw urządzeń elektronicznych.
  1. Uszkodzona matryca – wymagana jest wymiana matrycy na nową. Dodatkowo usterkę można zweryfikować ściskając górną część matrycy, jeśli kolory będą się zmieniać bądź powracać do normy, z dużym prawdopodobieństwem została uszkodzona matryca. Naprawa możliwa do wykonania samodzielnie, wymagana jest podstawowa wiedza na temat napraw urządzeń elektronicznych.
  1. Uszkodzona świetlówka matrycy – wymagana jest wymiana świetlówki na nową. Z racji czułości elementu jakim jest matryca laptopa, naprawa możliwa jest jedynie w serwisie laptopów.

źródło expressit.pl